16 sierpnia rozpocznie się finał XXI. edycji festiwalu „Muzyka w Raju„. Koncerty odbędą się w Zielonej Górze i jej rejonie, a następnie w dalszych miejscowościach województwa lubuskiego. Jeden z nich trafi nawet na Dolny Śląsk!
„Muzyka w Raju”, czyli festiwal z długą tradycją
Korzenie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej „Muzyka w Raju” — tak bowiem brzmi pełna nazwa wydarzenia — sięgają 2003 roku. Wtedy właśnie w pocysterskim klasztorze w miejscowości Paradyż-Gościkowo miała miejsce pierwsza edycja festiwalu.
Od tego czasu festiwal zdołał zebrać oddaną grupę fanów, zarówno z Polski, jak i z reszty świata. Spośród innych festiwali wyróżnia go między innymi fakt, iż odbywa się on w całym województwie lubuskim. „Wędrujący festiwal” trwa przez kilkanaście dni, a finał „Muzyki w Raju” ma miejsce tam, gdzie się rozpoczął — w Gościkowie-Paradyżu. Również miejsca występów są wyjątkowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się występy w historycznych piwnicach restauracji „Srebrna Góra” czy zielonogórskim BWA.
Bogata, światowa wręcz obsada na festiwalu
Na festiwalu „Muzyka w Raju” spotkamy nie tylko artystów z Polski. Swoje koncerty zagrają też zagraniczni wykonawcy, do których zaliczyć możemy m.in. orkiestrę barokową „Kore”, zespoły „La Morra”, „FOWR” czy „La Nébuleuse”. Zgodnie z tradycją, występować będą również soliści: Michał Gondko, Corina Marti, Jesenka Balic Zunic, Teodoro Bau, Francesca Benetti, Max Volbers, Manon Papasergio, Gabriel Rignol, Georges Bathel, Elena Andreyev, a także Katarzyna Olszewska.
Łącznie, przez cały czas wydarzenia, na uczestników czeka niemalże pięćdziesiąt koncertów. Wiele z nich zostało przygotowanych specjalnie na sam festiwal, więc możemy spodziewać się utworów zahaczających od średniowiecza aż po późny barok czy wczesny klasycyzm.
Niezwykłe cykle koncertowe
W repertuarze znajdują się również cykle koncertowe dedykowane konkretnemu instrumentom. Wśród znajdziemy m.in. „Chelys Hexachorda – Muzyka na lutnię sześciochórową w latach 1500-1550”, „Verde Barocco – Arie na głos z towarzyszeniem teorby” czy „Toccaty na teorbę inspirowane życiem kwiatów i innych roślin”. Zainteresowane osoby mogą zakupić bilety poprzez internet lub bezpośrednio przed koncertem. Należy jednak się spieszyć – bilety na cykle koncertowe schodzą dosyć szybko.